streda 5. septembra 2012

Peugeot 5008



Francúzsky Peugeot dlhé roky ignoroval triedu vanov. S výnimkou modelu 807 prenechal túto lukratívnu kategóriu sesterskému Citroënu a jeho Picassu. Dnes je však všetko inak.Po kontroverznom crossoveri 3008 pribudlo v ponuke konečne aj čistokrvné sedemmiestne MPV nižšej strednej triede. Peugeot 5008 sa tak stal plnohodnotným súperom Citroënu C4 Grand Picaso. 

Exteriér
Zdá sa, že podľa módy športových kombi prichádza na rad móda športových vanov. Päťtisícosmička je toho len dôkazom. Má síce siluetu MPV a vnútri sedem sedadiel, no výškou 1622 mm podlieza väčšinu konkurentov a aj za jej volantom máte skôr pocit, že sedíte v športovom kupé, ako v rodinnej „dodávke“. To je presne to, čo Peugeot 5008 zásadne odlišuje od jeho koncernového súrodenca z dielne Citroënu, s ktorým má spoločnú platformu i techniku.
Aj dynamický dizajn reflektorov, extrémny sklon obrovského čelného skla a riešenie oblúka kabíny bez pomocného predného stĺpika dávajú päťtisícosmičke poriadnu dávku športového naturelu a individuality. Pritom jej nechýba ani potrebná elegancia, ktorá sa od Peugeotu ako prestížnejšej značky koncernu PSA vyžaduje.

Interiér
Do interiéru je perfektný prístup vďaka enormne širokým dverám. To je napokon pri MPV prirodzené, no už prvý pohľad dovnútra napovedá, že Peugeot 5008 sa na míle vzdialil tradičnému poňatiu interiérovej architektúry vanov. Zabudnite na centrálne displeje a rovnosť posádky. V tomto aute je „kráľom“ vodič obklopený kokpitom a vysokým stredovým tunelom, akoby pochádzajúcim z nekompromisného športiaka. Tomu zodpovedá aj posed za volantom, ktorý nie je zďaleka taký vzpriamený, ako býva zvykom.
Prístrojový panel s dvojicou tubusov, krátka radiaca páka, perfektné sedadlá s výrazným bočným vedením a dynamicky stvárnená stredová konzola vám dávajú zabudnúť na to, že máte za sebou ďalších päť sedadiel. Skôr máte chuť vyskúšať, čo toto auto dokáže. Zvlášť ak máte v zornom poli head-up displej. Ergonómii niet čo vyčítať, všetko je ľahko prístupné a spoza volantu je dobrý výhľad. Zvlášť veľkú pochvalu si zaslúžia polohovateľné lakťové opierky a veľký rozsah nastavenia volantu. Konečne sa tu po rokoch objavuje aj nová audiovýzbroj s oveľa intuitívnejším ovládaním a prepracovanejším dizajnom, ako mali staré unifikované a lacno pôsobiace komponenty v starších modeloch.
Pocit solídnosti umocňujú kvalitné materiály a dielenské vypracovanie. Chybičkou krásy je azda len ovládanie klimatizácie v zákryte radiacej páky, ale aj to len v prípade, ak máte zaradený prvý, tretí alebo piaty prevodový stupeň.
Variabilita
Za prednými sedadlami to už predsa len začína byť viac MPV aj keď, bohužiaľ, sedemmiestne vyhotovenie je len za príplatok. Trojica posuvných, polohovateľných a sklopných sedadiel druhého radu ponúka síce neskutočnú variabilitu, ale o to menej pohodlia. Majú krátke sedacie časti a pomerne úzke operadlá. Nízko situovaná strecha a navyše panoramatické strešné okno s roletkou minimalizujú priestorovú rezervu nad hlavou. Ak však nemáte viac ako 185 centimetrov, malo by byť všetko v poriadku.
K tretiemu radu výklopných sedadiel, ktoré sú skryté v podlahe, je relatívne dobrý prístup vďaka dômyselnému systému odsúvania sedadiel druhého radu. Sedadlá možno totiž posunúť úplne vpred, keďže ich sedacie časti sa vyklápajú podobne ako v kine. Vzadu však už veľký komfort neočakávajte. Absolvovať dlhú „štreku“ na týchto „núdzových laviciach“ nebude práve pôžitkom. Skôr oceníte, že v päťmiestnom usporiadaní ponúka kufor Peugeotu veľkorysý objem od 679 litrov a ukážkovo nízku nakladaciu hranu.
Zbaliť sa na dovolenku je teda hračka. K tomu musíte pripočítať veľké množstvo odkladacích priestorov v palubnej doske, vo dverách, ale aj podlahové schránky a výklopné „letecké“ stolčeky pre zadných cestujúcich.
Vybavenie
Výbavou vás Peugeot 5008 bude rozmaznávať. Na konte má päť bezpečnostných hviezdičiek z testov Euro NCAP. Takže neprekvapí, že už základná verzia Confort pack obsahuje ESP a šesť airbagov. Z luxusných prvkov je tu klimatizácia, palubný počítač, hill-holder s elektrickou parkovacou brzdou, diaľkové centrálne uzamykanie či audiosústava. No a vrcholová verzia Executive Pack pridáva aj také luxusné prvky, ako je tempomat, dvojzónová klimatizácia, head-up displej, pôsobivá panoramatická strecha, elektrochromatické zrkadlá, parkovací asistent či malý kožený paket.
Z príplatkovej výbavy stojí potom zato azda už len vstavaný navigačný systém. Vonkajší vzhľad zušľachťujú 17-palcové disky.
Motor a prevodovka
Známy diesel 2.0 HDi FAP s výkonom 110 kW podáva skvelý výkon. Jeho krútiaci moment 340 Nm nemá najmenšie problémy s pohotovostnou hmotnosťou Peugeotu na hranici 1600 kg a ponúka vyslovene športovú dynamiku. Výkonová rezerva postačuje aj v prípade, ak je obsadených všetkých sedem sedadiel. Veď na stovku akceleruje tento kompaktný rodinný van pod desať sekúnd a pružnosť motora pocit dynamiky ešte umocňuje.
Dvojlitrové „hádeíčko“ je pritom nielen nesmierne tiché a kultivované, ale v spojení so 6-stupňovým manuálom aj veľmi úsporné. Údaj výrobcu o priemere 5,8 litra nafty na 100 km nie je ďaleko od pravdy. Bez obmedzovania vašich nárokov udržíte spotrebu hlboko pod siedmimi litrami nafty, len v meste môže občas spotreba atakovať hranicu ôsmich. Vzhľadom k výkonovým parametrom je to však stále výborný údaj.
Jazdné vlastnosti
Aj správaním na ceste vás 5008 milo prekvapí. Úrovňou komfortu odpruženia jednoznačne prekonáva klasické kombi 308 SW. Dokonca aj na 17-palcových diskoch dokáže žehliť nerovnosti vo veľkom štýle. Pritom však nezabúda na bezpečnosť. Ťaží z veľkého rázvoru, ale najmä z nižšieho ťažiska, ako býva pri MPV zvykom. Takže aj v zákrutách máte vždy pocit istoty. Náklony karosérie sú prijateľné a sklony k nedotáčavosti ľahko kontrolovateľné ubratím plynu alebo citlivým zásahom ESP.
 Päťtisícosmička sa tak jazdnou charakteristikou blíži viac k bežným autám ako k vanom, a to je za volantom veľmi príjemné. Riadenie aj brzdy sú citlivé. Oceníte však aj nízky aerodynamický hluk karosérie s koeficientom odporu vzduchu cd len 0,29. Jediným neduhom je horšia manévrovateľnosť daná väčším polomerom zatáčania, ktorý má na svedomí práve veľký rázvor. Parkovanie bez elektronickýchpomocníkov si tak napriek dobrému výhľadu vyžaduje cvik.





utorok 4. septembra 2012

Peugeot 4007


Francúzom sa do terénu príliš nechce, pretože ponukové listy francúzskeho trojlístka ešte donedávna outdoorové modely ignorovali. Doba sa však mení a galskí kohúti musia zbrojiť. Podobne ako pri Renaulte Koleos, aj zvyšná dvojka musela na skusy do Japonska.

Ste výrobca a máte veľkú a pomerne širokú modelovú paletu, ktorou úspešne zásobujete všetky potrebné trhy Európy. Máte však problém. Ku kompletnej ofenzíve vám chýba to posledné - ťažké delostrelectvo vo forme veľkého SUV. Skúsenosti žiadne, času málo. Treba kopírovať.
Podobne nato šiel nielen elegantne ladený Citroën s C-Crosserom, ale aj Peugeot s modelom 4007. Donorom projektov bol Mitsubishi Outlander, ktoré svoju rodovú príbuznosť nezaprú. Poďme sa však venovať samotnému Peugeotu.


Nezainteresovanej osobe by sa mohlo na prvý pohľad zdať, že 4007 po dizajnérskej stránke z modelovej palety výrazne nevytŕča. SUV sa nevyhlo vysmiatej tlame, charakteristickému „véčku s logom" na kapote a podobne ladeným svetlometom. Tu sa však akákoľvek odlišnosť s japonským príbuzným končí. Rovnaký je profil, podobný zadok, ktorý sa odlišuje iba červenými koncovými lampami.


Malým sklamaním je nasadnutie dovnútra vozu. Elegantné linky a šarmantné detaily dostali v Japonsku vývozné embargo. Ázijský rukopis je síce funkčný, ergonomicky výborný a spracovanie je tiež na vynikajúcej úrovni. Niečo mi tu však nehrá. Nepasuje do francúzskeho auta. Až na malé detaily je toto verná a strohá kópia Outlandera a nato pravdepodobne milovníci francúzštiny nepočúvajú. Škoda, pretože inak interiér pôsobí solidným dojmom. K dispozícii je klasické prevedenie, ale aj verzia 2+3+2. Posed za volantom je príjemný, vhodnú polohu som našiel aj napriek absentujúcej horizontálnej osi nastavenia volantu.


Celkom pragmatický je údaj o veľkosti batožinového priestoru. Ten je možné meniť v rozmedzí od 441 do 510 l podľa posunutia druhého radu sedadiel. Malý výkričník by som umiestnil za zatváraním piatych dverí. Nežnejšie polovičky sa musia popasovať s ich zlým dovieraním, pri ktorom som si neraz povedal „čo nejde silou, ide ešte väčšou silou".


Pod veľkou prednou kapotou môžete mať akýkoľvek motor, pokiaľ to bude naftový štvorvalec 2.2 HDI. Motor disponuje výkonom 156 k pri 4.000 ot./min. a krútiacim momentom 380 Nm pri 2.000 ot./min. Motor neprekvapí kultivovaným chodom a výborným priebehom krútiaceho momentu. Už od 1.250 ot./min. je k dispozícii 250 Nm, v 1.500 ot./min. posiela na kolesá celých 300 Nm. Krížnik, ktorý atakuje 1.7 t hranicu tak zrýchľuje prekvapivo ľahko a plavne. Pri plnom zaťažení motora atakuje stovku pod 10 s a zrýchľuje až do rýchlosti 200 km/h. Vlastníctvo 4007 nie je vykúpene nutným vlastníctvom podielu v naftárskej spoločnosti. V meste nie je problém stlačiť spotrebu pod 8 l/100 km, pri diaľničnom tempe si vďaka nie ideálnemu odporu vzduchu vypýta o liter viac.


Podvozok oproti japonskému príbuznému prešiel miernou revíziou. Úpravou prešlo nastavenie tlmičov a pružín, jazdou sa priblížil zvyšku levíčej svorky. V náročnejších podmienkach vám chrbát kryje pripojiteľný pohon všetkých štyroch kolies, ktorý je schopný poslať na zadné kolesá až 50% výkonu. Rozdelenie krútiaceho momentu medzi nápravy je možné vykonať i „manuálne". Rotujúcim ovládačom uzamknete prísun momentu medzi nápravy v pomere 50:50. Absentujúci klasický medzinápravový diferenciál nahradila elektromagnetická medzinápravová spojka, ktorá nečaká na prekĺznutie predných kolies, ale reaguje na mieru stlačenia plynového pedálu.


Terénne ambície majiteľa však rýchlo skrotí nízka svetlá výška (178 mm) a cestné pneumatiky. Drvivá väčšina týchto vozidiel však nespevnenú cestu vidí iba v katalógu, aj keď ani tá im problém nerobí. Trochu väčší karambol nastáva na diaľnici. Okrem vyššej spotreby nepoteší ani hladina aerodynamického hluku. Otravne vysoká hladina hluku.
Odovzdávam 4.6 m dlhé SUV a v hlave premýšľam nad jeho typickým zákazníkom. Vyniesť verdikt nad najväčším peugeotom totiž nie je také jednoduché. Peugeot (a Citroën) zvolil cestu najmenšieho odporu a vydal sa cestou klonovania. Technicky výborný základ však dizajnovo podchytil iba čiastočne. Zovňajšok trochu, interiér vôbec.

Nemenej dôležitým atribútom je tiež cenová politika. Outlander ponúka širšie spektrum motorov a (štyri!) typy prevodoviek, Citroën sa snaží presvedčiť priaznivejšou cenou. Za kratší koniec lana ťahá Peugeot, ktorý pri pohľade do cenníka ponúka oproti konkurencii „menej za viac peňazí". So základnou cenou 30.900 eur môže zákazníkov presvedčiť náklonnosť k značke.